Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 5 Decembrie 2022 Un produs marca Rentrop&Straton

Vechime in munca


Nov132022

Sustinerea unui examen in specialitate. Formare profesionala

de Nedelcu Alexandra valabil la 13 Nov 2022
Intrebare: Sustinerea examenului de medic specialist in specialitatea pedodontie se considera formare profesionala si ca atare salariatul sa beneficieze de concediu de formare profesionala conform art. 157 alin. (1) din Legea 53/2003 - Codul muncii - republicat?
Nov132022

Vechime in munca activitate medicala CMI

de Nedelcu Alexandra valabil la 13 Nov 2022
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati daca activitatea medicala desfasurata de catre medicul/medicul stomatolog, titular al cabinetului medical individual (CMI), constituie vechime in munca conform art. 18^1 din OUG 44/2008 (actualizat).
Aug282022

Vechime in munca. Perioada de exercitare a activitatii pe baza unui contract civil

de Adina Popescu valabil la 28 Aug 2022
Intrebare: Activitatea prestata de o persoana fizica in temeiul unui contract de prestari servicii poate fi considerata vechime in munca si luata in calcul la stabilirea gradatiei de vechime?
Mai252022

Adeverinta vechime pentru PFA

de Nedelcu Alexandra valabil la 25 Mai 2022
Intrebare: Conform OUG 48/2008 completata de Legea 125/2022, activitatea desfasurata de persoana fizica ca PFA constituie vechime in munca si, dupa caz, vechime in specialitate, daca sunt indeplinite conditiile de la art. 18^1. Cine emite adeverinta de vechime?
Iun302021

Voluntariat. Vechime in specialitatea studiilor

de Adina Popescu valabil la 30 Iun 2021
Intrebare: Activitatea de voluntariat in conditiile Legii 78/2014, poate fi considerata vechime in specialitatea studiilor? Concret, o persoana doreste sa participe la un concurs pentru o functie care necesita o anumita vechime in specialitatea studiilor. Aceasta persoana a prezentat un certificat de voluntariat care atesta ca a desfasurat activitati de voluntariat in specialitatea studiilor, solicitand ca ...
Iun222021

Activitate profesionala si vechime in munca

de Nedelcu Alexandra valabil la 22 Iun 2021
Intrebare: Un salariat, personal cinil contractual, medic, care a activat inainte intr-o profesie liberala, avand cabinet medical individual, s-a angajat, in sistemul de aparare, cu contract individual de munca. Perioada cat a activat la cabinetul medical este considerata vechime in munca pentru stabilirea gradatiei? Menionez ca pentru aceasta perioada a avut contract de furnizare servicii medicale de ...
Mar122021

Cumul contracte. Vechimea in munca

de Adina Popescu valabil la 12 Mar 2021
Intrebare: Daca o persoana avut in acelasi timp doua contracte de munca dintre care unul cu norma intreaga si unul cu jumatate de norma, vechime in munca si in specialitate cum se va calcula? Se cumuleaza vechime in specialitate si cu contractul cu jumatate de norma (din 2 ani lucrati cu jumatate de norma sa i se puna 1 an)?
Feb162021

Reconstituire state de plata lipsa

de Nedelcu Alexandra valabil la 16 Feb 2021
Intrebare: Cum se pot reconstitui statele de plata lipsa din arhiva institutiei din perioada 1976 -2001, in vederea acordarii adeverintelor de vechime si a drepturilor salariale cuvenite, daca in arhiva institutiei nu exista niciun document primar pe baza caruia sa se poate reconstitui statele de plata?
Sep252020

Copil cu handicap. Obligatia prezentarii certificatului

de Nedelcu Alexandra valabil la 25 Sep 2020
Intrebare: Va rugam sa ne precizati cum se acorda de catre un angajator concediul pentru ingrijire copil cu handicap de la 3 la 7 ani unei angajate care solicita acest drept?
Iun132020

Vechime in munca pe durata concediului crestere copil

de Irina Dumitrescu valabil la 13 Iun 2020
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati prevederile legale in urmatorul caz: - un angajat contractual a prezentat adeverinta care dovedeste ca a fost in plata cu indemnizatie pentru crestere copil in perioada 02.03.2006-18.01.2008. Aceasta perioada constituie vechime in munca? - incepand cu ce an perioada concediului de crestere copil constituie vechime in munca?
Nov142019

Reconstituire state de plata

de Nedelcu Alexandra valabil la 14 Nov 2019
Intrebare: Lucrez intr-o institutie publica de trei ani, nu am preluat arhiva, am gasit actele prin dulapuri si la subsol, imi lipsesc statele de plata pe anii 1988-1992 iar acum cineva imi cere pentru pensie o adeverinta de vechime pe 1990-1995,cum pot eu sa procedez ca si contabila?
Iun092019

Perioada doctorat si vechime in munca

de Nedelcu Alexandra valabil la 09 Iun 2019
Intrebare: Va rog sa ne precizati daca perioada in care o persoana a urmat cursurile de doctorat, neavand contract de munca, se poate lua in calcul la stabilirea vechimii in munca pentru acordarea gradatiei de vechime in sector bugetar?
Oct172018

PFA. Vechime in munca si in specialitate

de Rodica Mantescu valabil la 17 Oct 2018
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati punctul dumneavoastra de vedere cu privire la perioada de exercitare a activitatii ca PFA, mai exact daca aceasta perioada se considera vechime in munca si vechime in specialitate.
Apr022018

Cadru didactic. Vechime in munca, vechime in invatamant

de Adina Popescu valabil la 02 Apr 2018
Intrebare: Avem un cadru didactic titular, cu grad didactic DEFINITIV, pentru care va rugam sa ne precizati cum trebuie considerate anumite perioade din activitatea acestuia, d.p.d.v. al vechimii in munca si al vechimii in invatamant: 1. Se aplica legislatia actuala sau cea valabila in perioada respectiva? 2. Iata perioadele si situatiile aferente fiecareia dintre acestea , conform inregistrarilor din ...
Pagina: 123»
x