Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 30 Noiembrie 2022 Un produs marca Rentrop&Straton

Sustinerea unui examen in specialitate. Formare profesionala

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Sustinerea examenului de medic specialist in specialitatea pedodontie se considera formare profesionala si ca atare salariatul sa beneficieze de concediu de formare profesionala conform art. 157 alin. (1) din Legea 53/2003 - Codul muncii - republicat?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 5.900 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1821.75 lei (TVA inclusa)
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Sustinerea unui examen in specialitate. Formare profesionala

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 13 nov 2022.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Vechime in munca

Nov132022

Vechime in munca activitate medicala CMI

de Nedelcu Alexandra valabil la 13 Nov 2022
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati daca activitatea medicala desfasurata de catre medicul/medicul stomatolog, titular al cabinetului medical individual (CMI), constituie vechime in munca conform art. 18^1 din OUG 44/2008 (actualizat).
Aug282022

Vechime in munca. Perioada de exercitare a activitatii pe baza unui contract civil

de Adina Popescu valabil la 28 Aug 2022
Intrebare: Activitatea prestata de o persoana fizica in temeiul unui contract de prestari servicii poate fi considerata vechime in munca si luata in calcul la stabilirea gradatiei de vechime?
Iun302021

Voluntariat. Vechime in specialitatea studiilor

de Adina Popescu valabil la 30 Iun 2021
Intrebare: Activitatea de voluntariat in conditiile Legii 78/2014, poate fi considerata vechime in specialitatea studiilor? Concret, o persoana doreste sa participe la un concurs pentru o functie care necesita o anumita vechime in specialitatea studiilor. Aceasta persoana a prezentat un certificat de voluntariat care atesta ca a desfasurat activitati de voluntariat in specialitatea studiilor, solicitand ca ...
Feb162021

Reconstituire state de plata lipsa

de Nedelcu Alexandra valabil la 16 Feb 2021
Intrebare: Cum se pot reconstitui statele de plata lipsa din arhiva institutiei din perioada 1976 -2001, in vederea acordarii adeverintelor de vechime si a drepturilor salariale cuvenite, daca in arhiva institutiei nu exista niciun document primar pe baza caruia sa se poate reconstitui statele de plata?
Iun132020

Vechime in munca pe durata concediului crestere copil

de Irina Dumitrescu valabil la 13 Iun 2020
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati prevederile legale in urmatorul caz: - un angajat contractual a prezentat adeverinta care dovedeste ca a fost in plata cu indemnizatie pentru crestere copil in perioada 02.03.2006-18.01.2008. Aceasta perioada constituie vechime in munca? - incepand cu ce an perioada concediului de crestere copil constituie vechime in munca?
Iun092019

Perioada doctorat si vechime in munca

de Nedelcu Alexandra valabil la 09 Iun 2019
Intrebare: Va rog sa ne precizati daca perioada in care o persoana a urmat cursurile de doctorat, neavand contract de munca, se poate lua in calcul la stabilirea vechimii in munca pentru acordarea gradatiei de vechime in sector bugetar?
x