Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 22 Iulie 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Vechime in munca activitate medicala CMI

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Va rugam sa ne comunicati daca activitatea medicala desfasurata de catre medicul/medicul stomatolog, titular al cabinetului medical individual (CMI), constituie vechime in munca conform art. 18^1 din OUG 44/2008 (actualizat).


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 4.347 (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Vechime in munca activitate medicala CMI

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 13 nov 2022.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Vechime in munca

Mai242024

Adeverinta vechime perioada 1973-1974

de Florentina Buzea valabil la 24 Mai 2024
Intrebare: In 1973 am lucrat ca  educator cu contract de munca dar fara carte de munca,pana in 1974.Arhiva scolii a ars,a ramas doar contractul de munca in baza caruua am primit  ADEVERINTA ca am lucrat, care nu contine CAS nefiind arhiva. Casa de pensii nu-mi ia in considerare ADEVERINTA pt.ca nu corespunde legii pensiilor,la recalcularea vechimii.Se mai poate face ceva?
Sep042023

Calcul vechime in specialitatea studiilor CIM cu timp partial

de Florentina Buzea valabil la 04 Sep 2023
Intrebare: Pentru contractele partiale, vechimea in specialitatea studiilor se calculeaza raportat la intreaga perioada de timp lucrat ca salariat sau raportat la orele de munca prestate efectiv. Altfel spus, 1 an de zile lucrat cu timp partial sunt considerati 1 an vechime in specialitate?
Iul072023

Sponsorizare IP

de Nedelcu Alexandra valabil la 07 Iul 2023
Intrebare: Daca o primarie poate incheia un contract de sponsorizare cu o societate - SRL - pentru ajutoare de urgenta pentru diverse persoane aflate in diverse situatii; de exemplu: incendii.
Dec202022

Precizari suplimentare vechime in specialitatea studiilor

de Nedelcu Alexandra valabil la 20 Dec 2022
Intrebare: La intrebarile pe care le am adresat referitoare la vechimea in specialitate am primit cam aceleasi raspunsuri care au facut referire la definitia data de Codul administrativ sau au fost trimiteri la raspunsul ANFP. As dori sa intreb daca pana la anul 2019 a existat vreo definitie a vechimii in specialitate, cu toate ca expresia se utiliza in legislatie,cu exceptia celei date de Legea nr.188 ...
Dec172022

Consilier primar, vechime in specialitatea studiilor

de Nedelcu Alexandra valabil la 17 Dec 2022
Intrebare: Va rog sa ne precizati daca perioada ( 4 ani) in care un salariat a fost angajat cu contract individual de munca in functia de consilier al primarului, cu norma intreaga, reprezinta vechime in specialitatea studiilor.Mentionam ca in fisa de post au fost solicitate studii superioare in stiinte juridice.In aceasta situatie putem sa i eliberam o adeverinta din care sa reiasa vechime n munc de 4 ani ...
Nov132022

Sustinerea unui examen in specialitate. Formare profesionala

de Nedelcu Alexandra valabil la 13 Nov 2022
Intrebare: Sustinerea examenului de medic specialist in specialitatea pedodontie se considera formare profesionala si ca atare salariatul sa beneficieze de concediu de formare profesionala conform art. 157 alin. (1) din Legea 53/2003 - Codul muncii - republicat?
x