Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 28 Ianuarie 2023 Un produs marca Rentrop&Straton

Voluntariat. Vechime in specialitatea studiilor

Raspuns oferit de Adina Popescu
Adina Popescu
consilier juridic

Intrebare: Activitatea de voluntariat in conditiile Legii 78/2014, poate fi considerata vechime in specialitatea studiilor? Concret, o persoana doreste sa participe la un concurs pentru o functie care necesita o anumita vechime in specialitatea studiilor. Aceasta persoana a prezentat un certificat de voluntariat care atesta ca a desfasurat activitati de voluntariat in specialitatea studiilor, solicitand ca perioada respectiva sa fie considerata vechime in specialitatea studiilor. Art. 10 alin. (2) din Legea 78/2014: Activitatea de voluntariat se considera experienta profesionala si/sau in specialitate, in functie de tipul activitatii, daca aceasta este realizata in domeniul studiilor absolvite.


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 5.900 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1821.75 lei (TVA inclusa)
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Voluntariat. Vechime in specialitatea studiilor

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 30 iun 2021.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Vechime in munca

Nov132022

Vechime in munca activitate medicala CMI

de Nedelcu Alexandra valabil la 13 Nov 2022
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati daca activitatea medicala desfasurata de catre medicul/medicul stomatolog, titular al cabinetului medical individual (CMI), constituie vechime in munca conform art. 18^1 din OUG 44/2008 (actualizat).
Nov132022

Sustinerea unui examen in specialitate. Formare profesionala

de Nedelcu Alexandra valabil la 13 Nov 2022
Intrebare: Sustinerea examenului de medic specialist in specialitatea pedodontie se considera formare profesionala si ca atare salariatul sa beneficieze de concediu de formare profesionala conform art. 157 alin. (1) din Legea 53/2003 - Codul muncii - republicat?
Feb162021

Reconstituire state de plata lipsa

de Nedelcu Alexandra valabil la 16 Feb 2021
Intrebare: Cum se pot reconstitui statele de plata lipsa din arhiva institutiei din perioada 1976 -2001, in vederea acordarii adeverintelor de vechime si a drepturilor salariale cuvenite, daca in arhiva institutiei nu exista niciun document primar pe baza caruia sa se poate reconstitui statele de plata?
Iun132020

Vechime in munca pe durata concediului crestere copil

de Irina Dumitrescu valabil la 13 Iun 2020
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati prevederile legale in urmatorul caz: - un angajat contractual a prezentat adeverinta care dovedeste ca a fost in plata cu indemnizatie pentru crestere copil in perioada 02.03.2006-18.01.2008. Aceasta perioada constituie vechime in munca? - incepand cu ce an perioada concediului de crestere copil constituie vechime in munca?
Oct312014

Promovare personal contractual sanitar

de Portal Institutii Publice valabil la 31 Oct 2014
Intrebare: Promovarea unor persoane angajate ca sora medicala principala, respectiv asistenti medicali cu studii medii si anume: in unitate exista persoane incadrate ca asistente medicale principale cu studii medii, respectiv sora medicala principala. Acestea au absolvit invatamantul postliceal in calificarea profesionala Asistent medical generalist, solicitand incadrarea in categoria studiilor absolvite. ...
Aug272014

Ucenicia. Stagiu de cotizare

de Portal Institutii Publice valabil la 27 Aug 2014
Intrebare: Constituie vechime in munca perioada de ucenicie din anii 1959 - 1966 ? In arhiva sunt separat de statele de salar ale unitatii de prestari servicii (croitorie la comanda), state de ucenici cuprinzand o suma denumita "indemnizatie de hrana" unde suma bruta este egala cu suma neta. Sunt situatii cand o persoana apare si pe stat de ucenici si cu salar in cadrul sectiei. Nu sunt documente ...
x