Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 21 Septembrie 2021 Un produs marca Rentrop&Straton

Indemnizatia de hrana la compensarea zilelor de CO

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Avand in vedere prevederile OUG nr. 26/1994, ale LG. nr. 155/2010 i ale HG. nr. 171/2015 prin prezenta, va rugam sa ne comunicati daca un salariat la incetarea raportului de munca beneficiaz pe langa compensarea in bani a zilelor de concediu de odihna ramas neefectuat, acordata potrivit art. 146 alin. 3 din Codul muncii, si de indemnizatia de hrana de care ar fi beneficiat in situatia efectuarii concediului de odihna.
Mentionam faptul ca prin hotarare de consiliu local s-a aprobat ca indemnizatia de hrana sa fie acordata in bani, pe zile calendaristice, exceptie facand situatiile de suspendarea raportului de munca, perioadele de concediu medical, respectiv perioadele de concediu fara plata, concediul de odihna nefiind exceptat.
In opinia noastra consideram ca daca la incetarea raportului de munca s-ar acorda indemnizatia de hrana si pentru zilele de concediu ramase neefectuate, aceasta s-ar dubla, deoarece salariatul a beneficiat de indemnizatia de hrana acordata in zilele calendaristice in care acesta si-a desfasurat activitatea, chiar daca nu si-a efectuat concediu de odihna.


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 5.900 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1499.4 lei (TVA inclusa)
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Indemnizatia de hrana la compensarea zilelor de CO

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 20 mai 2021.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Articole similare

Oct252020

Durata CO cumul institutii publice

de Nedelcu Alexandra valabil la 25 Oct 2020
Oct152020

Concediu de odihna revenire concediu medical

de Nedelcu Alexandra valabil la 15 Oct 2020
Iul202020

Delegare atributii primar in CO

de Nedelcu Alexandra valabil la 20 Iul 2020
Mai092020

Indemnizatie CO personal bugetar

de Nedelcu Alexandra valabil la 09 Mai 2020
x