Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 16 Iunie 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Vechime in munca. Concediu crestere copil anterior anului 2006

Raspuns oferit de Florentina Buzea
Florentina Buzea
autor

Intrebare: Ne confruntam cu o situatie delicata, in sensul ca avem o angajata care s-a aflat in concediu de crestere a copilului in perioada 07.2002-07.2005. Constituie vechime in munca aceasta perioada, avand in vedere ca OUG.148/2005 art.18, alin. (7) intra in vigoare din 01.01.2006? Se aplica retroactiv?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 4.347 (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Vechime in munca. Concediu crestere copil anterior anului 2006

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 30 mar 2023.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Concediu crestere copil

Iun212018

Revenirea salariatei din CCC anterior cu cel putin 60 de zile. Temei legal

de Gabriela Dita valabil la 21 Iun 2018
Intrebare: Un cadru didactic suplinitor, cu contract de munca pe perioada determinata, de la 01.09.2017 pana la 31.08.2018, post obtinut prin prelungirea CIM incheiat pentru anul scolar anterior (01.09.2016-31.08.2017) , a continuat concediul pentru ingrijire copil pana la varsta de 2 ani si in perioada 01.09.2017-31.08.2018. Copilul este nascut pe 08.09.2016 si doamna respectiva doreste sa revina la ...
Aug202013

Perioada de CCC si somaj. Promovare functionar public

de Rodica Mantescu valabil la 20 Aug 2013
Intrebare: Va rog, sa-mi comunicati prevederile legale in acordarea, sau nu a gradatiei urmatoare (spor vechime) in urmatoarele cazuri: 1-un functionar public cu o vechime in munca de 13 ani, cu gradatia 2, a avut raporturile de munca suspendate pentru crestere si ingrijire copil timp de 2 ani. La reluarea activitatii solicita acordarea gradatiei 3 pentru implinirea a 15 ani de vechime. Are dreptul la ...
Apr302013

Concurs organizat ANFP in CCC

de Adina Popescu valabil la 30 Apr 2013
Intrebare: In situatia in care secretarul U.A.T. promoveaza concursul pentru ocuparea functiei pe perioada nedeterminata la A.N.F.P, fiind in concediu pentru cresterea copilului de 2 ani, e nevoita sa se intoarca la serviciu pentru a produce efecte decizia Primarului de numire? Daca da, pentru cat timp trebuie sa revina la serviciu? Care e procedura? Se suspenda dosarul de crestere a copilului? Nu exista ...
x