Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 30 Noiembrie 2021 Un produs marca Rentrop&Straton

Conditii de promovare conform Legii 153/2017 si Codului adminsitrativ

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Potrivit Legii 153/2017 anexa nr. II avem incadrati salariati in functii de asistent medical, asistent social, psiholog si nu numai, care au grade profesionale de debutant, asistent, principal, specialist.Va rog sa emiteti un punct de vedere cu privire la promovarea acestor salariati, altfel spus, daca la aceste categorii profesionale, in vederea promovarii, se mai aplic prevederile art. 43 alin.(3) din Legea nr.153/2017 sau li se ia n considerare examenele pentru promovare in grade obtinute prin asociatiile/ordinele/colegiile lor profesionale.De pilda, un asistent medicala obtinut gradul principal prin Ordinul asistentilor, unde se cunoaste ca trebuie sa aiba vechime in gradul asistent de minimum 5 ani. La noi are doar 2 anivechime in gradul asistent dar si-a completat cu vechimea in grad de la alta institutie pentru a participa la examenul de grad la OAMMR.Persoana respectiva este incadrata la noi pe grad asistent.Luam in considerare gradul obtinut prin OAMMR sau mai trebuie sa organizam noi examen?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 5.900 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1499.4 lei (TVA inclusa)
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Conditii de promovare conform Legii 153/2017 si Codului adminsitrativ

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 15 oct 2021.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Articole similare

Ian072021

Reorganizare serviciu public

de Nedelcu Alexandra valabil la 07 Ian 2021
Oct172020

Etape reorganizare activitate institutie

de Nedelcu Alexandra valabil la 17 Oct 2020
Oct082020

Schimbarea locului muncii

de Nedelcu Alexandra valabil la 08 Oct 2020
Iul292020

Modificare functie personal serviciu public

de Nedelcu Alexandra valabil la 29 Iul 2020
Mai292020

Transfer functionar public

de Nedelcu Alexandra valabil la 29 Mai 2020
Ian242020

Modificare CIM

de Nedelcu Alexandra valabil la 24 Ian 2020
x