Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 27 Mai 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Concurs. Carnetul de munca

Raspuns oferit de Florentina Buzea
Florentina Buzea
autor

Intrebare: Conform prevederilor art. 49 alin. (1) lit. f), ale art. 50 din HG 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici, cu modificarile si completarile ulterioare, in vederea participarii la concursul de recrutare candidatii depun dosarul de concurs, care contine in mod obligatoriu: () copia carnetului de munca si a adeverintei eliberate de angajator pentru perioada lucrata, care sa ateste vechimea in munca si in specialitatea studiilor solicitate pentru ocuparea postului/functiei sau pentru exercitarea profesiei (...). Potrivit alin. (3) al art. 49 din HG nr. 611/2008, copiile de pe actele prevazute la alin. (1), (...) se prezinta in copii legalizate sau insotite de documentele originale, care se certifica pentru conformitatea cu originalul de catre secretarul comisiei de concurs. Potrivit art. 50 alin. (1) (...) comisia de concurs are obligatia de a selecta dosarele de concurs pe baza indeplinirii conditiilor de participare la concurs. Potrivit art. 40 alin. (2) lit. a) comisia de solutionare a contestatiilor are urmatoarele atributii principale: (...) solutioneaza contestatiile depuse de candidati cu privire la rezultatul selectiei dosarelor, pe baza documentelor depuse de acestia la dosarul de concurs (...).

Avand in vedere prevederile de mai sus, va rugam sa ne comunicati punctul de vedere cu privire la admiterea sau respingerea dosarului de concurs in urmatoarele situatii:

1. Candidatul depune la dosarul de concurs doar copia carnetului de munca, fara a prezenta originalul sau copia legalizata a documentului;

2. Candidatul depune la dosarul de concurs doar copia carnetului de munca si adeverinte cu vechimea in munca sau specialitate, eliberate dupa anul 2011, iar vechimea in specialitate este intrunita doar din ambele documente;

3. Candidatul refuza sa depuna carnetul de munca, sau sustine ca acesta a fost pierdut, dar depune adeverinte cu perioada lucrata, eliberate anterior si dupa anul 2011 din care reiese ca intruneste vechimea minima in specialitate necesara ocuparii postului scos la concurs.

4. Este obligatorie depunerea carnetului de munca, daca candidatul are un astfel de document sau comisia se poate limita doar la adeverintele referitoare la perioada lucrata depuse la dosarul de concurs?

5.Extrasele privind perioada lucrata a candidatului eliberate de Inspectoratul Teritorial de Munca pot substitui adeverintele solicitate potrivit HG 611/2008?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 4.347 (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Concurs. Carnetul de munca

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 22 mar 2023.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Functionari publici

Sep252023

Indemnizatia de hrana in concediul de odihna

de Nedelcu Alexandra valabil la 25 Sep 2023
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati daca pe perioada concediului de odihna, functionarii publici au dreptul la norma de hrana (347 lei pe brut), in legislatia in vigoare se spune ca norma de hrana se plateste la timpul efectiv lucrat. Trebuie mentionat ca indemnizatia de concediu pentru functionarii publici se calculeaza conform OUG 6/2007 la salariu brut din ultima luna de activitate anterioar plecarii in ...
Nov262020

Refuz delegare functionar public

de Nedelcu Alexandra valabil la 26 Nov 2020
Intrebare: Functionarilor publici li se aplica prevederile Codului muncii? Poate un functionar public sa refuze delegarea unor atributii?
Feb282020

Prelungire raport de serviciu dupa indeplinire varsta pensionare

de Nedelcu Alexandra valabil la 28 Feb 2020
Intrebare: Un functionar public din institutia noastra, a solicitat anul trecut continuarea raportului de serviciu dupa indeplinirea cumulativa a varstei standard si a stagiului de cotizare pentru pensionare, conform prevederilor art. 98 alin. (3) din Legea nr.188/1999 privind Statutul functionarului public. La trei luni functionarul public s-a imbolnavit si de atunci se afla in concediu medical. In ce ...
x