Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 22 Octombrie 2021 Un produs marca Rentrop&Straton

Promovare personal contractual

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Suntem un serviciu public de salubrizare,finantat din venituri proprii si subventii si avem cateva nelamuriri privind promovarea personalului contractual in cadrul institutiei.
a) Daca promovarea personalului contractual intr-o functie pentru care este prevazut un nivel de studii superior conform art 41 din Ordinul 286/2011, poate fi asimilat si cu promovarea unui salariatmuncitor necalificat care ulterior s-a calificat (electrician, lacatus, etc.), deoarece prin promovare se asigur evolutia in cariera a personalului contractual, prin trecerea intr-un grad superior sau treapta profesionala superioara (art.41, al. (1)).
b) Daca promovarea in grad a unui salariat a avut loc in anul in curs, iar dupa 3 luni a absolvit o forma de invatamant superior se poate face imediat promovarea intr-o functie cu nivel de studii superior, cu respectarea art. 411, 44 si 45 si daca mai este necesara o noua perioada de 3 ani vechime de la ultima promovare?
c) Ocuparea unui post vacant,care nu estede conducere, se poate face prin aplicarea procedurii de promovare a personalului contractual, respectiv cu aplicarea art. 411, 44 si 45?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 5.900 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1499.4 lei (TVA inclusa)
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Promovare personal contractual

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 07 mar 2021.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Articole similare

Ian292020

Vechime in munca personal contractual

de Nedelcu Alexandra valabil la 29 Ian 2020
Ian202015

Promovare personal contractual primarie

de Adina Popescu valabil la 20 Ian 2015
Nov232014

Schimbare functie. Act aditional. Concurs

de Portal Institutii Publice valabil la 23 Nov 2014
Oct222013

Functionar public. Acordare sporuri fara baza legala

de Adina Popescu valabil la 22 Oct 2013
x