Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 22 Februarie 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Precizari suplimentare. Remunerare participare comisie de concurs personal contractual

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Referitor la speta de mai jos, mentionez ca membrii si secretarul comisiei de concurs si ai comisiei de contestatii sunt functionari publici. Doar concursul organizat este pentru ocuparea unui post contractual vacant.

Nici in aceasta situatie nu sunt remunerati?


Remunerare participare comisie de concurs personal contractual
Intrebare In perioada urmatoare se va organiza concurs pentru ocuparea unei funcii contractuale de execuie vacante (muncitor calificat). Membrii comisiei de concurs si ai comisiei de contestatie vor fi remunerati pentru activitatea desfasurata in cadrul comisiei? O baza legala, va rog.
Raspuns Potrivit art. 368 din Codul administrativ, principii aplicabile conduitei profesionale a personalului contractual din administratia publica sunt:
a) suprematia Constitutiei si a legii, principiu conform caruia persoanele care ocupa diferite categorii de functii au indatorirea de a respecta Constitutia si legile tarii;
b) prioritatea interesului public, in exercitarea functiei detinute;
c) asigurarea egalitatii de tratament a cetatenilor in fata autoritatilor si institutiilor publice, principiu conform caruia persoanele care ocupa diferite categorii de functii au indatorirea de a aplica acelasi regim juridic in situatii identice sau similare;
d) profesionalismul, principiu conform caruia persoanele care ocupa diferite categorii de functii au obligatia de a indeplini atributiile de serviciu cu responsabilitate, competenta, eficienta, corectitudine si constiinciozitate;
e) impartialitatea si independenta, principiu conform caruia persoanele care ocupa diferite categorii de functii sunt obligate sa aiba o atitudine obiectiva, neutra fata de orice interes altul decat interesul public, in exercitarea functiei detinute;
f) integritatea morala, principiu conform caruia persoanelor care ocupa diferite categorii de functii le este interzis sa solicite sau sa accepte, direct ori indirect, pentru ei sau pentru altii, vreun avantaj ori beneficiu in considerarea functiei pe care o detin sau sa abuzeze in vreun fel de aceasta functie;
g) libertatea gandirii si a exprimarii, principiu conform caruia persoanele care ocupa diferite categorii de functii pot sa-si exprime si sa-si fundamenteze opiniile, cu respectarea ordinii de drept si a bunelor moravuri;
h) cinstea si corectitudinea, principiu conform caruia in exercitarea diferitelor categorii de functii ocupantii acestora trebuie sa fie de buna-credinta;
i) deschiderea si transparenta, principiu conform caruia activitatile desfasurate in exercitarea diferitelor categorii de functii sunt publice si pot fi supuse monitorizarii cetatenilor;
j) responsabilitatea si raspunderea, principiu potrivit caruia persoanele care ocupa diferite categorii de functii raspund in conformitate cu prevederile legale atunci cand atributiile de serviciu nu au fost indeplinite corespunzator.

Totodata, potrivit art. 382 alin. (1) lit. a) din acelasi act normativ prevederile privind functionarii publici nu se aplica personalului contractual salariat din aparatul propriu al autoritatilor si institutiilor publice, care desfasoara activitati de secretariat, administrative, protocol, gospodarire, intretinere-reparatii si de deservire, paza, precum si alte categorii de personal care nu exercita prerogative de putere publica.
Acolo unde legiuitorul a dorit sa faca anumite prevederi aplicabile si pentru aceasta categorie de personal a reglementat expres acest aspect (a se vedea spre ex. art. 551 alin.(3) sau art. 553 din C.adm.).

La art. 538 alin.(2) si (3) din C.adm. se prevede ca dispozitiile titlului III Personalul contractual din autoritatile si institutiile publice se completeaza cu prevederile Legii nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si cu alte legi speciale care reglementeaza regimul aplicabil anumitor categorii de personal sau contractului de management, dupa caz.
Prin legi speciale se pot reglementa aspecte privind drepturi, indatoriri si incompatibilitati specifice, cadrul legal special al raporturilor de munca si aspecte privind managementul carierei.
Asadar, personalul contractual incadrat in autoritati si institutii publice in baza unui contract individual de munca exercita drepturile si indeplineste obligatiile stabilite de legislatia in vigoare in domeniul raporturilor de munca si de contractele colective de munca direct aplicabile.

Potrivit art.554 alin.(7) din acelasi act normativ, ocuparea unui post vacant sau temporar vacant se face prin concurs sau examen pe baza regulamentului-cadru ce cuprinde principiile generale si care se aproba prin hotarare a Guvernului sau alte acte normative specifice.
Astfel, pana la aprobarea unei noi hotarari a Guvernului, ramane aplicabila HG nr. 286/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, care nu cuprind dispozitii similare celor din HG nr. 611/2008 aplicabile functionarilor publici, in speta cele ale art. 42.

Prin urmare, intrucat legiuitorul nu a prevazut acest drept si pentru personalul contractual incadrat in institutii si autoritati publice care face parte din comisii de concurs sau de solutionare a contestatiilor in mod similar cu functionarii publici, acesta nu se acorda acestei categorii de personal.


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Precizari suplimentare. Remunerare participare comisie de concurs personal contractual

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 26 iul 2022.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Salarizare

Feb182024

Facilitate fiscala privind salariul asistentului personal

de Florentina Buzea valabil la 18 Feb 2024
Intrebare: Potrivit OUG 115/2023, prin derogare de la prevederile art. 78, art. 139 alin. (1), art. 140, art. 157 alin. (1) si ale art. 220^4 alin. (1) din Legea 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1 ianuarie 2024, in cazul salariatilor care desfasoara activitate in baza contractului individual de munca, incadrati cu norma intreaga, la locul unde se afla functia de ...
Feb082024

Acordare drepturi salariale retroactiv

de Nedelcu Alexandra valabil la 08 Feb 2024
Intrebare: Va rugam sa ne comunicati un punct de vedere privind aplicarea retroactiva referitor la aprobarea salariilor: Intr-o institutie publica (primarie), aprobarea salariilor de baza prin HCL in baza articolului 11 din legea 153/2017 la gradatia 0, in luna februarie a anului in curs se pot acorda incepand cu 01 ianuarie a anului curent, avand in vedere ca bugetul local pe anul in curs se aproba tot in ...
Nov102023

Conventie notariala si popriri

de Nedelcu Alexandra valabil la 10 Nov 2023
Intrebare: Avem un angajat, personal contractual ce are 3 popriri de la diferite institutii de credit, retinandui-se din salariu in momentul acesta jumatate din salariu net. Acest salariat a divortat de sotie pe cale amiabila la notariat. Prin actul semnat la notariat, angajatul isi da acordul la plata pensiei alimentare in cuantum de 25% din salariul net pentru copilul minor aflat in grija mamei. ...
Nov012023

Calcul indemnizatie de hrana Legea 296 pe 2023

de Nedelcu Alexandra valabil la 01 Nov 2023
Intrebare: Avand in vedere aparitia Legii 296/2023 si a aplicarii modificarilor prevederilor art 18 din Legea -cadru nr 153/2017 incepand cu data de 1 102023, va rugam sa ne precizati pct dvs de vedere cu privire la calculul indemnizatiei de hrana.
Oct122023

Conditii plata fond de handicap

de Nedelcu Alexandra valabil la 12 Oct 2023
Intrebare: Suntem o primarie ce avem angajati 35 de persoane in aparatul primarului si 46 persoane angajate ca asistenti personali ai persoanelor cu handicap. In aceasta situatie, avem obligatia de a plati fond de handicap? Asistentii personali sunt tratati ca simpli angajati si se considera ca insitutia are peste 50 de angajati sau aceasta categorie este exceptata?
Sep102023

Norma de hrana sau indemnizatie de hrana politist local

de Florentina Buzea valabil la 10 Sep 2023
Intrebare: Politistii locali beneficiaza de norma de hrana sau de indemnizatie de hrana?
x