Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 13 Aprilie 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Perioada de debut pentru personalul contractual din administratia publica

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Ce act normativ prevede ca perioada de debut pentru personalul contractual din administratia publica locala este intre 6 luni si 1 an? (pt. ca inainte era prevazut in Legea 284/2010, Anexa I, Cap.II, Lit. L, Art.4 care acum este abrogata prin art. 44 din Legea 153/2017)


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 4.347 (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Perioada de debut pentru personalul contractual din administratia publica

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 09 nov 2019.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Legislatia muncii

Mar292024

Calcul termen preaviz demisie

de Nedelcu Alexandra valabil la 29 Mar 2024
Intrebare: Daca termenul de 30 de zile de la data inregistrarii demisiei unui functionar public se implineste intr-o zi nelucratoare, raportul de serviciu inceteaza in acea zi (respectiv intr-o zi nelucratoare) sau in prima zi lucratoare care urmeaza?
Nov102023

Vechime la contract activitate sportiva

de Nedelcu Alexandra valabil la 10 Nov 2023
Intrebare: Activitatea desfasurata in baza unui contract de activitate sportiva constituie sau nu vechime in munca? Dar in specialitate? Si daca se poate, va rog sa-mi raspundeti la aceleasi intrebari si in cazul in care persoana isi desfasoara activitatea in baza unui contract de mandat.
Aug272023

Calcul vechime in specialitate CIM timp partial

de Florentina Buzea valabil la 27 Aug 2023
Intrebare: Avand in vedere prevederile art. 424 alin. 4 din Codul Administrativ, in toate cazurile vechimea in specialitate se raporteaza la durata normala a timpului de munca, fiind calculata prin raportare la fractiunea de norma lucrata. Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza vechimea in specialitate pentru o persoana care si-a desfasurat activitatea in baza mai multor contracte individuale de munca cu ...
Mai142023

Concediu medical vechime in grad profesional

de Nedelcu Alexandra valabil la 14 Mai 2023
Intrebare: Perioada in care un functionar public s-a aflat in concediu medical constituie vechime in specialitate in grad profesional?
Apr122023

Corectarea sumelor retinute in cadrul popririi

de Justinian Cucu valabil la 12 Apr 2023
Intrebare: In situatia in care a fost facuta o poprire pentru un salariat catre ANAF, dar pe un CNP eronat, iar ANAF-ul a virat suma catre acest CNP, iar odata intrati banii in cont banca i-a trimis catre un executor judecatoresc la care avea dosar de executare, ce solutie avem pentru a recupera acesti bani de la salariat? Nu avem niciun document oficial prin care sa putem obliga salariata sa returneze ...
Mar282023

Comunicare act administrativ incetare in caz de deces

de Nedelcu Alexandra valabil la 28 Mar 2023
Intrebare: Cui i se comunica actul administrativ de incetare a raportului de serviciu ca urmare a decesului functionarului public, avand in vedere art. 528 si art. 534 din OUG 57/2019?
x