Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 20 Iulie 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Indemnizatie CO personal bugetar

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Indemnizatia de concediu de odihna aferenta personalului din institutiile publice se calculeaza in conformitate cu prevederile art. 7 alin. (1) din HG 250/1992 sau conform prevederilor art. 150 alin. (2) din Codul muncii?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 4.347 (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Indemnizatie CO personal bugetar

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 09 mai 2020.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Concediu de odihna

Mar012024

Transfer. Indemnizatie CO

de Nedelcu Alexandra valabil la 01 Mar 2024
Intrebare: Avem cazul unui functionar public transferat, care avea zile de concediu neefectuate, pe care le-a efectuat la institutia de care a plecat. Acum, institutia la care a fost transferat solicita sumele aferente zilelor de concediu neefectuat in cadrul institutiei noastre. In institutia noastra a avut un salariu mai mic decat cel din cadrul institutiei in care s-a transferat. Intrebarile mele sunt: - ...
Oct132023

Mod de calcul concediu de odihna

de Florentina Buzea valabil la 13 Oct 2023
Intrebare: Un salariat pleaca prin transfer, la data de 03.08.2023,de la institutia bugetara A la institutia bugetara B. Acesta mai are dreptul la 3 zile de c.o. pentru timpul efectiv lucrat in institutia A. Salariu de baza este dupa cum urmeaza: luna iunie 3922; luna iulie 4321; luna august 4321. Va rog sa ne explicati care este formula de calcul pentru plata celor trei zile de c.o pe care trebuie sa le ...
Mar082023

Plata indemnizatie concediu asistent personal

de Nedelcu Alexandra valabil la 08 Mar 2023
Intrebare: Am un asistent personal angajat pentru o persoana cu handicap, care si-a depus in luna august 2022 cerere de concediu. Conform legii, persoana cu handicap trebuie sa beneficieze de o indemnizatie pe perioada concediului asistentului personal. Concediul nu i l-am platit anul trecut deoarece nu am avut suficienti bani in buget si am vrut sa il achit acum la inceput de an, insa persoana cu handicap ...
Feb142023

Cuantum indemnizatie persoana cu handicap. Concediu asistent personal

de Nedelcu Alexandra valabil la 14 Feb 2023
Intrebare: Pornind de la faptul ca pe perioada concediului de odihna al asistentului personal, persoana cu handicap primeste o indemnizaie, ma ntereseaza daca aceasta indemnizatie se calculeaza proportional cu nr de zile lucrate in anul respectiv al asistentului personal sau se acorda indiferent de perioada lucrata intr un an. Adica, daca angajarea asistentului personal s-a facut in septembrie 2022, si si-a ...
Mar032022

Zile libere deces afin

de Nedelcu Alexandra valabil la 03 Mar 2022
Intrebare: Un salariat poate beneficia de prevederile art. 24 alin. (1) lit. c) din HG 250/1992 in cazul decesului unui afin (decesul socrului), avand in vedere ca prevederea legala face referire la decesul sotului sau al unei rude de pana la gradul II a salariatului ?
Dec092021

Concediu fara plata si concediu de odihna

de Nedelcu Alexandra valabil la 09 Dec 2021
Intrebare: Avand in vedere modificarea art. 145 alin. (2) din Legea 53/2003, incepand cu 20.01.2015, respectiv, si HG 250/1992, apreciati ca durata efectiva a concediului de odihna anual este afectata de concediile fara plata pentru nevoi personale efectuate de un salariat in timpul anului calendaristic?
x