Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 23 Septembrie 2023 Un produs marca Rentrop&Straton

Indemnizatia de instalare. Impozit pe venit si contributii sociale. Conditii de restituire

Raspuns oferit de Portal Institutii Publice
Portal Institutii Publice
contabil

Intrebare: Revin la intrebarea cu prima de instalare functionari publici si completez:
Art. 29 ( alin 1) din Ordonanta 6 / 24.01.2007 nu este abrogat si spune :
Articolul 29(1) La ncadrarea intr-o autoritate sau institutie publica din alta localitate decat cea de domiciliu, in primul an de activitate dupa absolvirea studiilor funcionarii publici beneficiaza de o indemnizatie de instalare egala cu un salariu de baza corespunzator functiei publice de debutant in care urmeaza sa fie incadrati

Intrebarea este: acest articol mai este in vigoare, sau aceasta ordonanta isi inceteaza aplicabilitate cu L 153/2017- legea cadru a salarizarii ?
Daca se aplica, care este suma neta ce se achita functionarului ? Studiile erau finalizate inainte de angajare.
Persoana nu a mai fost angajata, a devenit functionar public prima data in primaria noastra.


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Indemnizatia de instalare. Impozit pe venit si contributii sociale. Conditii de restituire

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 18 mar 2019.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Functionari publici

Aug312023

Concediu de studii. Conditii. Baza de calcul

de Florentina Buzea valabil la 31 Aug 2023
Intrebare: Avem un functionar public angajat in cadrul primariei ce urmeaza studii de master in domeniul sau si doreste concediu cu plata pentru studii. Care sunt conditiile acordarii acestui concediu si care este baza de calcul pe perioada efectuarii acestui concediu?
Aug132023

Desfiintare serviciu public si preluare de catre CL prin absorbtie. Transformare posturi contractuale in functii publice

de Florentina Buzea valabil la 13 Aug 2023
Intrebare: Consiliul local al unei primari poate prin HCL sa desfinteze un serviciul public subordonat acesteia si prin absorbtie sa introduca ca structura/structuri aparte in cadrul Aparatului de specialitate al primarului activitile pe care serviciul le desfasoara ca persoana juridica distinct? Care sunt temeiurile de drept in care se opereaza aceaste modificari si daca se pot transforma posturile ...
Aug022023

Reinnoire mandate pentru membrii comisie de cercetare disciplinara functionari publici

de Florentina Buzea valabil la 02 Aug 2023
Intrebare: Art. 2 alin. (5) din Anexa nr. 7 a OUG 57/2019 prevede:Membrii titulari i membrii supleani ai comisiei de disciplin se numesc pe o perioad de 3 ani, cu posibilitatea reinnoirii mandatului, in condiiile prevazute de prezenta anexa. Reinoirea mandatului se poate face nelimitat? Adic, se poate prelungi mandatul unui membri si dupa ce a fost reinnoit initial?
Aug012023

Conditiile de desfasurare a probei interviului pentru ocuparea unui post vacant de functionar public

de Florentina Buzea valabil la 01 Aug 2023
Intrebare: Art. 57 alin 2 din H.G. 611/2008 prevede intrebrile si raspunsurile la interviu se inregistreaza sau se consemneaza in anexa la raportul final al concursului, intocmit de secretarul comisiei de concurs, si se semneaza de membrii acestei comisii si de candidat. Fata de acest text legal, cum apreciati ca instituit legiuitorul: 1. inregistrarea interviului se face audio si video? 2. Daca pentru ...
Iul142023

Incompatibilitati consilier etica

de Nedelcu Alexandra valabil la 14 Iul 2023
Intrebare: Calitatea de consilier de etica poate fi incompatibila cu cea de responsabil SNA pentru un functionar public numit pe aceste doua functii in cadrul unei instituti publice?
Apr292023

Majorare salarizare UAT

de Nedelcu Alexandra valabil la 29 Apr 2023
Intrebare: Cu ce data se aplica Legea nr. 103/2023 in ceea ce priveste salarizarea functionarilor publici, adica incepand cu luna noiembrie 2022, asa cum este aplicat primarilor si viceprimarilor sau incepand cu luna aprilie? Pentru ca stim ca salariile depind de plafonul indemnizatiei viceprimarului. Care ar fi baza legala pentru a nu acorda retroactiv aceste drepturi functionarilor incepand cu noiembrie? ...
x