Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 4 Octombrie 2022 Un produs marca Rentrop&Straton

Impozit voucherele de vacanta

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Daca salariatii - functionari publici, au primit voucher de vacanta (suntem o primarie comunala) pot sa platesc impozitul tot de acolo de la articolul 100206 sau de la fiecare angajat separat de la art. 100101.


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 5.900 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1821.75 lei (TVA inclusa)
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Impozit voucherele de vacanta

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 19 mai 2022.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Impozit pe Salarii

Mar162021

Cheltuieli de cazare in delegatie. Necesitatea documentului justificativ

de Rodica Mantescu valabil la 16 Mar 2021
Intrebare: Salariatii din societati comerciale private pot beneficia de decontarea cheltuielilor de cazare, pe durata delegarii in tara, fara a dispune de documente justificative pentru aceste cheltuieli (factura, chitanta de la unitati de cazare). Daca da care este suma maxima de care pot beneficia?
Mar012018

Indemnizatie de hrana in cadrul unui spital. Contributii CAS si CASS

de Portal Institutii Publice valabil la 01 Mar 2018
Intrebare: Spitalele de la 01.01.2018 au dreptul la indemnizatie de hrana conform Legii nr. 153/2017 si a OUG nr. 91/2018 in locul tichetelor de masa in suma de 1900*2/12 lunar .Va rog frumos sa ne precizati daca din ele se retin contributiile cas si cass alaturi de impozit pe salarii iar apoi angajatorul achita pe suma lor si contributia asiguratorie pentru munca?
Mar042016

Incadrarea veniturilor primite de consilieri locali si membrii ATOP

de Irina Dumitrescu valabil la 04 Mar 2016
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti, conform noului Cod fiscal, care sunt contributiile care se retin pe stat si cele ale angajatorului in cazul consilierilor judeteni, membrilor Autoritatii Teritoriale De Ordine Publica (ATOP) si a unor comisii (de concurs pentru ocuparea unor functii publice, alte comisii), retribuite in cadrul consiliilor judetene.
Feb212016

Indemnizatii pentru participarea in consilii, comitete si comisii. Contributii sociale

de Irina Dumitrescu valabil la 21 Feb 2016
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti, conform Noului Cod Fiscal, care sunt contributiile care se retin pe stat si cele ale angajatorului in cazul consilierilor judeteni, membrilor Agentiei Teritoriale De Ordine Publica (ATOP) si a unor comisii (de concurs pentru ocuparea unor functii publice, alte comisii ), retribuite in cadrul consiliilor judetene.
Feb202016

Salariat cu gradul 3 de invaliditate. Cumul pensie cu salariu

de Irina Dumitrescu valabil la 20 Feb 2016
Intrebare: Salariatul care este incadrat in gradul III (trei) de invaliditate, decizia asupra capacitatii de munca fiind nerevizuibila (L2632010 art. 79 1c), poate fi incadrat in munca in continuare sau raporturile de munca inceteaza?
Dec222015

Recuperare CO necuvenit. Declaratia 112

de Irina Dumitrescu valabil la 22 Dec 2015
Intrebare: Am un angajat care se afla in concediu fara plata la data prezentei, si-a luat mai multe zile de concediu de odihna, dupa care si-a prezentat demisia. Pentru recuperarea cval sumei reprezentand concediul necuvenit, cum procedam din punct de vedere contabil pentru a i se retine suma cheltuita de unitate (suma bruta= 123 lei + contributii angajator). Se intocmeste declaratie 112 rectificativa? Pe ...
x