Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 30 Septembrie 2022 Un produs marca Rentrop&Straton

Deductibilitate cheltuieli cu educatia timpurie

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Suntem institutie publica, finantata de la buget dar si cu venituri proprii. Salariile se achita de la bugetul statului. Pentru veniturile proprii achitam la bugetul statului TVA si impozit pe profit. In aceste conditii, putem beneficia de prevederile art. 25 alin. i^2 din Codul fiscal, privind deductibilitatea cheltuielilor cu educatia timpurie efectuate?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 5.900 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1821.75 lei (TVA inclusa)
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Deductibilitate cheltuieli cu educatia timpurie

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 28 feb 2021.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Taxe si Impozite

Mar312021

Taxa pe teren aferent fond forestier

de Nedelcu Alexandra valabil la 31 Mar 2021
Intrebare: UAT are in proprietate fond forestier. Pana in anul 2020 ocolul silvic care este administratorul fondului a platit taxa pe teren aferenta. Urmare a modificarii Codului Silvic, art. 126 alin. (1) fondul forestier proprietate publica nu se platesc taxe si impozite. Codul fiscal nu reglementeaza acest lucru, in consecinta se mai achita taxa pe teren aferent fondului forestier incepand cu anul 2021?
Dec082020

Taxa pe cladire nerezidentiala

de Crenguta Bodoc valabil la 08 Dec 2020
Intrebare: Va rugam sa ne precizati daca trebuie achitata taxa pe cladire nerezidentiala apartinand UATO, transmisa spre folosinta cu titlu gratuit, prin comodat, catre o societate comerciala, a carui asociat unic este UATO.
Sep302015

Impozit pe teren in 2016

de Irina Dumitrescu valabil la 30 Sep 2015
Intrebare: In legatura cu Legea 227/2015, noul Cod fiscal, Titlu IX, art.465 alin.(3) cum se calculeaza impozitul pentru terenul agricol in intravilan mai mare de 400 mp. De exemplu daca avem un teren arabil in intravilan in suprafata de 1000 mp, luam sumele din tabelul potrivit alin(4), sau 400 mp calculam ca teren cu constructii cu sumele din tabelul alin (2) si 600 mp cu sumele din tabelul alin (2)?
Sep302015

Teren extravilan. Impozitul in anul 2016

de Irina Dumitrescu valabil la 30 Sep 2015
Intrebare: In legatura cu Legea 227/2015, noul Cod fiscal, Titlu IX art.465 alin(7) in tabelul pentru calcularea terenului extravilan nu exista zone, dar legea spune ca in cazul unui teren amplasat in extravilan, impozitul pe teren se stabileste prin inmultirea suprafetei terenului, exprimata in hectare, cu suma corespunzatoare prevazuta in urmatorul tabel, inmultita cu coeficientul de corectie ...
Mar232015

Mijloace fixe vandute sub valoarea neamortizata. Deductibilitate. TVA

de Irina Dumitrescu valabil la 23 Mar 2015
Intrebare: Conform art. 24 alin. (15) din Legea nr. 571/2003, valoarea neamortizata a mijloacelor fixe amortizabile vandute este deductibila la calculul profitului impozabil, in cazul in care acestea sunt valorificate prin unitati specializate sau prin licitatie organizata potrivit legii, indiferent de valoarea obtinuta. Cum se procedeaza cu TVA aferent valorii neamortizate?
x