Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 25 Septembrie 2022 Un produs marca Rentrop&Straton

Decontare ochelari de vedere

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Va rog sa-mi spuneti daca o Primarie poate deconta angajatilor ochelari de vedere, si daca da, care este valoarea limita pana la care se poate deconta? Cadrul legal?


Raspuns:

Potrivit art. 12 din HG 1028/2006 lucratorii trebuie sa beneficieze de un examen corespunzator al ochilor si al vederii, efectuat de o persoana care are competenta necesara:

a) inainte de inceperea activitatii la ecranul de vizualizare, prin examenul medical la angajare;
b) ulterior, la intervale regulate;
c) ori de cate ori apar tulburari de vedere care pot fi cauzate de activitatea la ecranul de vizualizare.
Conform art. 13 din acelasi act normativ, lucratorii beneficiaza de un examen oftalmologic, daca rezultatele examenului prevazut la art. 12 arata ca acesta este necesar.
In ceea ce priveste obligatia angajatorului de a asigura ochelari de vedere, precizam ca Hotararea Guvernului sus-citata nu prevede in mod expres o asemenea obligatie, la art. 14 din aceasta statuandu-se ca, in masura in care rezultatele examenului de la art. 12 sau ale examenului la care face referire art. 13 arata ca este necesar si daca nu se pot utiliza dispozitive normale de corectie, lucratorilor trebuie sa li se furnizeze dispozitive de corectie speciale, care sa corespunda activitatii respective.
Chiar daca, la art. 15 din acelasi act normativ se prevede ca masurile luate potrivit art. 12-14 nu trebuie sa implice in nici un caz costuri financiare pentru lucratori, apreciem ca sursa de finantare a suportarii contravalorii acestor dispozitive de corectie ar putea sa se realizeze din doua surse, in functie de confirmarea sau infirmarea caracterului de boala profesionala a tulburarii de vedere diagnosticata cu ocazia examenelor oftalmologice efectuate. Astfel, in situatia in care tulburarea de vedere este consecinta exercitarii unei meserii sau profesii, fiind cauzata de agenti nocivi caracteristici locului de munca precum si de suprasolicitarea diferitelor organe sau sisteme ale organismului, in procesul de munca, contravaloarea dispozitivelor s-ar putea suporta din fondurile sistemului de asigurari pentru accidente de munca si boli profesionale, in conformitate cu prevederile Legii nr. 346/2002 si a normelor metodologice de aplicare a acesteia.
In situatia in care, se infirma caracterul professional al tulburarii de vedere contravaloarea dispozitivelor s-ar putea suporta din bugetul fondului national unic de asigurari sociale de sanatate. Legea nr. 95/2006 prevede la art. 244 alin. (3) ca asiguratii au dreptul la materiale sanitare si dispozitive medicale, tehnologii si dispozitive asistive pentru corectarea vazului, auzului, pentru protezarea membrelor si la alte materiale de specialitate, in scopul protezarii unor deficiente organice sau fiziologice, pentru o perioada determinata sau nedeterminata, pe baza prescriptiilor medicale, cu sau fara contributie personala, in conditiile prevazute in contractul-cadru si in normele sale de aplicare.
In lumina acestor dispozitii legale, in opinia noastra, primaria, in calitate de angajator are obligatia de a respecta prevederile art. 12-15 din HG 1028/2006, fara insa ca acest lucru sa presupuna decontarea contravalorii ochelarilor de vedere pentru salariati, aceasta fiind obligata la respectarea procedurii sus-mentionata.

 

valabil la 17 Nov 2018

Intrebari similare din categoria Obligatiile angajatorilor

Ian212022

Drepturi salariale hotarare judecatoreasca. Rectificativa

de Nedelcu Alexandra valabil la 21 Ian 2022
Intrebare: Suntem o institutie publica subordonata administratiei publice locale si va solicitam emiterea unui punct de vedere de specialitate cu privire la urmatoarea speta: Ca urmare a savarsirii mai multor abateri disciplinare de catre un salariat, in urma cercetarii disciplinare a acestuia a fost emisa Decizia de sanctionare disciplinara prin care s-a dispus concedierea sa. In urma contestatiei ...
Nov192021

Intocmire dosar personal salariati

de Nedelcu Alexandra valabil la 19 Nov 2021
Intrebare: Cf. art. 7 din HG 907 din 14.12.2017 angajatorii prevazuti la art. 1 au obligatia de a intocmi un dosar personal pentru fiecare dintre salariatii incadrati cu CIM. Exista posibilitatea ca pentru un salariat incadrat cu CIM pe durata nedeterminata si platit din credite bugetare, care urmeaza sa desfasoare activitate in baza altui CIM in cadrul unor proiecte de cercetare finantate din venituri ...
Feb282021

Condica de prezenta pentru primar si viceprimar

de Nedelcu Alexandra valabil la 28 Feb 2021
Intrebare: La o primarie, in condica de prezenta semneaza primarul si viceprimarul? Oferiti-mi baza legala, va rog.
Feb282021

Reorganizare aparat administrativ spital

de Nedelcu Alexandra valabil la 28 Feb 2021
Intrebare: La nivelul municipiului organigrama spitalului este supusa aprobrii HCL. Managerul spitalului urmareste o reorganizare a aparatului administrativ, resurse umane si achizitii publice. Intrebare. Se poate infiina functia de director administrativ sau sef de serviciu administrativ care sa aiba in subordine biroul R.U, birou Aprovizionare si achizitii publice sau se poate organiza o singura ...
Ian132021

Precizari suplimentare sanctionare colectare ilegala deseuri

de Nedelcu Alexandra valabil la 13 Ian 2021
Intrebare: Revin la intrebarea din data de 29.12.2020, prin care va rog sa ma ajutati in competenta primariei pentru a verifica si dispune masurile legale privind desfasurarea ilegala a activitatilor de colectare deseuri periculoase si nepericuloase in comuna.
Sep102020

Decontare teste COVID-19

de Adina Popescu valabil la 10 Sep 2020
Intrebare: Costul analizelor efectuate de salariatii institutiei pentru testare Cov-19 se pot deconta din bugetul institutiei?
x