Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 22 Iunie 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Decontare cheltuieli transport pentru personalul din centrele publice din mediul rural, de zi si rezidentiale pentru copiii si adultii cu handicap

Raspuns oferit de Florentina Buzea
Florentina Buzea
autor

Intrebare: Avand in vedere prevederile art. 56 alin. (1) si (2) din Legea 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap si ale art 11 alin (1) din H.G. nr. 867/2015 pentru aprobarea Nomenclatorului serviciilor sociale, precum si a regulamentelor-cadru de organizare si functionare a serviciilor sociale, va rugam sa ne comunicati punctul de vedere cu privire la ce categorii de salariati pot beneficia de decontarea cheltuielilor de transport dus-intors de la domiciliu, in conditiile legii, aferent art. bugetar 10.02.05. In cadrul compexului sunt angajati - director, contabil sef, coordonator personal specialitate, medic, asistent social, psiholog, kinetoterapeut, instructor educator activitati resocializare, asistent medical studii superioare, asistent medical postliceala, maseur, infirmiera, inspector specialitate resurse umane, administrator, sofer, muncitor, paznic, etc. Mentionez ca centrul este la 20 de km de oras si toti salariati fac naveta.


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 4.347 (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Decontare cheltuieli transport pentru personalul din centrele publice din mediul rural, de zi si rezidentiale pentru copiii si adultii cu handicap

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 27 ian 2024.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Drepturi salariale

Mar202024

Decontare contravaloare transport personal didactic si auxiliar

de Florentina Buzea valabil la 20 Mar 2024
Intrebare: Precizam ca suntem unitate de invatamant cu 200 angajati. Va rugam sa ne comunicati daca pentru anul 2024 se mai deconteaza contravaloarea transportului personalului didactic si auxiliar (CF HOT 569/2015, LG.108/19.04.2007). In caz afirmativ va rugam sa ne indicati cuantumul deductibil pe luna.
Mai312021

Decontarea cheltuielilor pentru naveta la si de la locul de munca a cadrelor didactice si a personalului didactic auxiliar

de Portal Institutii Publice valabil la 31 Mai 2021
Intrebare: O scoala poate deconta cheltuieli cu transportul (naveta) personalului didactic auxiliar, in acest caz administratorului financiar? Distanta dintre domiciliu si locul de munca al acestuia este de 60 km. Va rog un temei legal, si modul de calcul .
x