Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 24 August 2019

Concediul pentru cresterea copilului se poate acorda de la data nasterii copilului

Raspuns oferit de Portal Institutii Publice
Portal Institutii Publice
contabil

Intrebare: Prin prezenta va rog sa va exprimati punctul de vedere cu privire la urmatoarea speta: In situatia in care la data de 20.01.2014 s-a nascut un copil a carui mama nu avea calitatea de angajat inainte de a naste, de la ce data tatal copilului poate solicita suspendarea raportului de serviciu, in vederea efectuarii concediului pentru ingrijirea copiluilui in varsta de pana la doi ani, conform prevederilor art. 95 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare?


Raspuns: Concediu crestere copil este reglementat, in prezent, de dispozitiile OUG 111/2010.
Potrivit art. 8 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari de Legea 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, de indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de prezenta ordonanta de urgenta beneficiaza oricare dintre parintii firesti ai copilului, in raport cu optiunea exprimata conform art. 2 alin. (1), daca indeplineste conditiile de acordare prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.
Conditiile de acordare sunt realizarea timp de 12 luni, anterior datei nasterii copilului, venituri din salarii, venituri din activitati independete, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului.
Optiunea exprimata conform art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 este:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 6,8 ISR;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 1,2 ISR si nici mai mare de 2,4 ISR.
Valoarea unui ISR este 500 lei (art. 33 indice 1 din Legea 76/2002).
Art. 1 alin. (1) lit. a) din Normele metodologice de aplicare a prevederilor OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin HG 52/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca beneficiaza de drepturile prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, oricare dintre parintii firesti ai copilului.
Asadar, tatal copilului este una dintre persoanele indreptatite care are dreptul la concediul pentru cresterea copilului (in varsta de pana la un an, doi ani sau 3 ani in cazul copilului cu handicap), precum si de o indemnizatie lunara sau de stimulentul de insertie, dupa caz, daca acesta indeplineste conditiile de acordare a acestora astfel cum sunt prevazute in actul normativ.
In situatia in care mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediul de maternitate prevazut de OUG 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, concediul pentru cresterea copilului si indemnizatiile lunare prevazute la art. 2 alin. (1)-(3) din ordonanta de urgenta se pot acorda de la data nasterii copilului daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data nasterii copilului (art. 15 alin. (1) lit. b) din OUG 111/2010).
In aceasta situatie, la cererea salariatului, contractul de munca va putea fi suspendat la data nasterii copilului.
valabil la 21 Ian 2014

Newsletter PortalInstitutiiPublice.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalInstitutiiPublice.ro si primesti cadou Raportul special "Cele mai solicitate 8 fise de post pentru Institutiile Publice"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


Articole similare

Iul052019

Numire manager interimar la suspendarea titularului

de Patrick valabil la 05 Iul 2019
Apr032019

Consecinte. Suspendare raport de serviciu

de Patrick valabil la 03 Apr 2019
Mar292019

Suspendare functionar ca urmare a trimiterii in judecata

de Patrick valabil la 29 Mar 2019
Nov252018

Concediul CCC constituie vechime in munca

de Patrick valabil la 25 Nov 2018
Nov182016

Dovada calitate asigurat in sistemul de sanatate

de Adina Popescu valabil la 18 Nov 2016
x