Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 17 Noiembrie 2019

Cesiunea drepturilor de incasat de la institutii publice

Raspuns oferit de Irina Dumitrescu
Irina Dumitrescu

Intrebare: Suntem o institutie publica. Am primit o adresa de la un furinizor de servicii caruia avem sa ii achitam o factura prin care ne anunta ca a cesionat creanta unei alte societati - Y. Este legal acest lucru? Noi vom achita datoria societatii Y?


Raspuns:
Din punct de vedere juridic, cesiunea de creanta este reglementata de Codul civil, TITLUL VI
- Transmisiunea si transformarea obligatiilor, Capitolul I - Cesiunea de creanta.
Cesiunea de creanta este conventia prin care creditorul cedent transmite cesionarului o creanta impotriva unui tert. 
Nu pot face obiectul unei cesiuni creantele care sunt declarate netransmisibile de lege. 
Debitorul este tinut sa plateasca cesionarului din momentul in care: 
   a) accepta cesiunea printr-un inscris cu data certa; 
   b) primeste o comunicare scrisa a cesiunii, pe suport hartie sau in format electronic, in care se arata identitatea cesionarului, se identifica in mod rezonabil creanta cedata si se solicita debitorului sa plateasca cesionarului. In cazul unei cesiuni partiale, trebuie indicata si intinderea cesiunii. 

Inainte de acceptare sau de primirea comunicarii, debitorul nu se poate libera decat platind cedentului. 

Atunci cand comunicarea cesiunii este facuta de cesionar, debitorul ii poate cere acestuia sa ii prezinte dovada scrisa a cesiunii. 
 
Pana la primirea unei asemenea dovezi, debitorul poate sa suspende plata.
 
Comunicarea cesiunii nu produce efecte daca dovada scrisa a cesiunii nu este comunicata debitorului. 
 
Cu privire la cesiunea drepturilor de incasat de la institutii publice art. 6 indice 1 din OUG 146/2002 privind formarea si utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului stabileste ca, operatorii economici pot cesiona drepturile de incasat de la institutii publice aferente bunurilor achizitionate, serviciilor prestate sau lucrarilor executate catre alti operatori economici sau alte institutii de credit (cesionari). Cesiunea este valabila numai cu acceptul prealabil exprimat in scris al institutiei publice care datoreaza operatorului economic sumele reprezentand contravaloarea bunurilor achizitionate, serviciilor prestate sau lucrarilor executate. 
 
Suma care face obiectul cesionarii se achita de catre institutiile publice in contul indicat de cesionar, deschis la Trezoreria Statului, numai daca operatorul economic nu are obligatii de plata catre bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat si bugetele fondurilor speciale. 
 
Asadar, cesiunea dreptului de incasat de la institutia publica este valabila numai cu acceptul prealabil exprimat in scris al institutiei publice.
valabil la 01 Aug 2014

Newsletter PortalInstitutiiPublice.ro

Ramai la curent cu toate solutiile propuse de specialisti.
Aboneaza-te ACUM la Newsletterul PortalInstitutiiPublice.ro si primesti cadou Raportul special "Cele mai solicitate 8 fise de post pentru Institutiile Publice"!

Da, doresc sa ma abonez si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


x