Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 16 Aprilie 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Beneficiari stimulent de risc

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Va rugam sa ne ajutati cu privire la art. 8 alin. (1) al OUG 43/2020 (1) Se aproba acordarea unui stimulent de risc in cuantum de 2.500 lei brut pe luna pentru medici, personalul medico-sanitar, personalul paramedical, inclusiv personalul auxiliar, implicat direct in transportul, echiparea, evaluarea, diagnosticarea si tratamentul pacientilor infectati cu COVID-19, pe perioada starii de urgenta, din fondul de salarii al unitatii angajatoare, prin transferuri din bugetul Fondului national unic de sanatate sau, dupa caz, de la bugetul de stat, de la titlul VI - „Transferuri intre unitati ale administratiei publice" sau de la alte titluri unde sunt bugetate sume cu aceasta destinatie, prin ordonatorul principal de credite.
Mentionam faptul ca unitatea noastra nu este spital covid conform OMS 623/2020 dar detine zone da triaj, izolator, compartiment de primiri urgente unde de recolteaza si se transmit probe pentru pacienti suspecti de Covid. Va rugam sa ne spuneti daca personalul din cadrul unitatii, din zonele cu risc pot beneficia de suma mentionata la art. 8 alin. (1) al OUG 43/2020.


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 4.347 (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Beneficiari stimulent de risc

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 24 apr 2020.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Drepturi salariale

Mar202024

Decontare contravaloare transport personal didactic si auxiliar

de Florentina Buzea valabil la 20 Mar 2024
Intrebare: Precizam ca suntem unitate de invatamant cu 200 angajati. Va rugam sa ne comunicati daca pentru anul 2024 se mai deconteaza contravaloarea transportului personalului didactic si auxiliar (CF HOT 569/2015, LG.108/19.04.2007). In caz afirmativ va rugam sa ne indicati cuantumul deductibil pe luna.
Ian172024

Majorare salariu in baza OUG 113/2023 a asistentilor personali ai persoanelor cu handicap grav

de Florentina Buzea valabil la 17 Ian 2024
Intrebare: Va rog sa ne comunicati opinia dumneavoastra cu privire la aplicarea prevederilor art. I alin. (1) din OUG 115/2023 privind unele masuri fiscal bugetare in domeniul cheltuielilor publice, pentru consolidare fiscala, combaterea evaziunii fiscale, pentru modificarea si completarea unor acte normative, precum si pentru prorogarea unor termene, in sensul majorarii cu 5% fata de nivelul acordat pentru ...
Ian142024

Indemnizatia de hrana in concediul de odihna sau concediu medical

de Nedelcu Alexandra valabil la 14 Ian 2024
Intrebare: Suntem institutie publica finantata integral de la bugetul de stat si venim cu rugamintea sa ne sprijiniti in privinta acordarii indemnizatiei de hrana: daca aceasta se acorda pe perioada concediului de odihna si respectiv pe perioada concediului de boala pentru angajatii institutiei noastre. Care sunt situatiile cand nu se acorda aceasta indemnizatie?
Sep182023

Aplicabilitate OG 24/2023 pentru personalul contractual din institutie publica

de Florentina Buzea valabil la 18 Sep 2023
Intrebare: Solicit parerea dvs. profesional, privind acordarea unor drepturi salariale acordate conform OUG 42/2023. Suntem o institutie publica, finantata integral din BUGETUL DE STAT, prin Ministerul Sanatatii, din credite deschise, pot sa acord drepturile din ordonanta pentru personalul contractual, incepnd cu data de 01 august 2023?
Iul042023

Finantare cheltuieli de personal angajat in cabinetele medicale si stomatologice din unitatile de invatamant

de Florentina Buzea valabil la 04 Iul 2023
Intrebare: Cheltuielile aferente drepturilor de personal ale personalului angajat in cabinetele medicale si stomatologice din unitatile de invatamant sunt finantate de catre ordonatorul principal de credite si anume Ministerul Sanatatii, prin Directiile de Sanatate Publica judetene. Voucherele de vacanta reprezinta drepturi de natura salariala, acestea se platesc de la titlul 10 „Cheltuieli de ...
Mai292023

Vouchere de vacanta. Relevanta data angajare

de Nedelcu Alexandra valabil la 29 Mai 2023
Intrebare: La o institutie publica locala, in situatia in care un salariat se angajeaza la doua (2) saptamani dupa emiterea HCL de acordare a voucherelor de vacanta sau la un interval mai mare, in decursul anului pentru care se acorda voucherele, este acesta indreptatit sa primeasca voucherele de vacanta in valoare totala sau proportional cu timpul lucrat?
x