Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 26 Februarie 2024 Un produs marca Rentrop&Straton

Acordare majorare pentru handicap copii CES

Raspuns oferit de Nedelcu Alexandra
Nedelcu Alexandra
Expert Legislatia muncii

Intrebare: Referitor la intrebarea anterioara unitatea noastra plateste la copiii cu CES lunar alocatie de hrana si anual alocatie pentru rechizite scolare,cazarmament, imbracaminte si incaltaminte, conform HG 564/2017.
Art. 3 alin. (1) cuantum stabilit potrivit prevederilor lit. A din anexa la HG nr. 904/2014. Avem cereri ale parintilor in care ne solicita acordareade 50% majorare conform art. 129 alin.3 din Legea 272/2004. Acesti copii au si certificat de handicap. Am dori sa stim daca beneficiaza de aceasta majorare de 50% sau nu?


Nota: Raspunsul la aceasta intrebare este disponibil doar pentru utilizatorii inregistrati. Clic aici pentru a te convinge de utilitatea raspunsurilor oferite de expertii PortalInstitutiiPublice.ro

Login utilizator

Creare cont platit Testare gratuita

De ce sa va inregistrati?

  • Pentru a avea la dispozitia dvs. zeci de experti 24 / 7 / 365!
  • Pentru a avea acces (dupa activarea contului) la o baza de date cu peste 6.500 de intrebari si raspunsuri din domeniul relatiilor de munca: legislatia muncii, asigurari sociale, salarizare, contributii, contabilitate, taxe si impozite, revisal.
  • Pentru ca accesul total in portal + consultanta personalizata va costa acum doar 1.904 lei + TVA
  • Pentru ca toate informatiile din portal sa va stea la dispozitie oricand si de oriunde!
  • Consultanta oferita de specialistii PortalInstitutiiPublice.ro
  • NOU! Soft Legislativ Legis PLUS Business. Toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi la pretul de 3046.4 lei (TVA inclusa)

Inregistreaza-te sau completeaza campurile de login pentru a avea acces la raspunsul articolului
Acordare majorare pentru handicap copii CES

Atentie la data valabilitatii intrebarii!
Raspunsul oferit este in concordanta cu legislatia in vigoare la data de 28 mar 2019.

VIZUALIZATI INSTANT acest raspuns, platind prin SMS!
Puteti accesa raspunsul la intrebarea de mai sus, platind prin SMS 10 Euro + TVA.
Apasati butonul alaturat "Plateste prin SMS" si urmariti instructiunile privind procedura de plata folosind telefonul mobil. Odata procedura de plata finalizata, veti putea vizualiza raspunsul chiar in pagina accesata.
Sau CLICK AICI pentru a alege varianta de Abonament pentru 3, 6 ori 12 luni. Veti putea adresa intrebari in mod direct consultantilor si veti putea vedea toate intrebarile si raspunsurile din site. Peste 700 de contabili folosesc zilnic site-ul nostru.

Intrebari similare din categoria Ajutoare materiale

Feb162024

Decontare transport personal nedidactic

de Nedelcu Alexandra valabil la 16 Feb 2024
Intrebare: Personalul nedidactic angajat la liceu beneficiaza de decontarea cheltuielilor de transport (naveta) din bugetul local al orasului?
Aug082023

Conditii si baza legala decontare ochelari de vedere intr-o institutie de invatamant

de Florentina Buzea valabil la 08 Aug 2023
Intrebare: Care sunt conditiile si baza legala pentru decontarea ochelarilor de vedere intr o institutie de invatamant?
Iun272023

Deces functionar public. Ajutor material

de Florentina Buzea valabil la 27 Iun 2023
Intrebare: La decesul unui functioanar public instituitia poate acorda ajutor material si in ce fel?
Mar072021

Decontare interventie chirurgicala pentru functionar public

de Nedelcu Alexandra valabil la 07 Mar 2021
Intrebare: Un functionar public poate beneficia de sprijin financiar pentru decontarea unei interventii chirurgicale oftalmologice?
Mar222019

Copii cu cerinte educationale speciale

de Nedelcu Alexandra valabil la 22 Mar 2019
Intrebare: Copiii cu CES beneficiaza de marirea de 50% a sumelor ce se acorda pentru dreptul la hrana, imbracaminte, incaltaminte, materiale igienico-sanitare?
Oct232018

Ajutor de deces

de Portal Institutii Publice valabil la 23 Oct 2018
Intrebare: Va rugam sa ne raspundeti daca putem acorda ajutor de deces (in ce cuantum, articol bugetar, baza legala, conditii de acordare etc.) in urmatoarea situatie; - persoana cu handicap decedata (primea indemnizatie de handicap de la primaria noastra) iar ajutorul este solicitat de fratele acestuia care a fost angajat in institutia noastra ca asistent personal al acestuia.
x