Sunt de acord cu politica de cookie
X

Autentificare cont

Tine-ma minte

Ati uitat parola? Click aici pentru a recupera user/parola

Nu aveti cont?
X

Recuperare user/parola

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

X

Deblocare automata cont

Te rugam sa introduci adresa de email pe care ai folosit-o la inregistrarea contului tau.

Cont abonat Creare cont nou
Soft Legislativ Legis PLUS Business. Aveti la dispozitie toata baza de date legislativa din Monitorul Oficial plus sute de modele de contracte, cereri si acte, alaturi de toate Codurile din Romania si legislatia europeana la zi!
Portal actualizat la 2 Iunie 2020 Un produs marca Rentrop&Straton

​Bugetarii care cumuleaza 2 functii au dreptul la concediu de odihna platit de la ambele unitati

Raspuns oferit de Portal Institutii Publice
Portal Institutii Publice
contabil

Salariatii din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la concediul de odihna platit de la ambele unitati, ca urmare a intrarii in vigoare a Legii nr. 31/2020 pentru abrogarea art. 3 alin. (1) din Hotararea Guvernului nr. 250/1992 privind concediul de odihna si alte concedii ale salariatilor din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare.

Legea nr. 31/2020 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 271 din 1 aprilie 2020 si a intrat in vigoare la data de 4 aprilie 2020.

Conform vechilor prevederi, salariatii care indeplineau prin cumul, pe langa functia de baza, cu o norma intreaga, o alta functie, aveau dreptul la concediul de odihna platit numai de la unitatea in care aveau functia de baza. Unitatea in care salariatii cumulau le acorda, la cerere, un concediu fara plata pentru zilele de concediu de odihna primite de la cealalta unitate.

06 Apr 2020

x